S-a incheiat Olimpiada Nationala la Geografie

DSC_0368După o săptămână plină de stres, concentrare dar si  distracţie, iată că Olimpiada Naţională de Geografie a ajuns la final.

Olimpicii din majoritatea judeţelor s-au străduit să ocupe un loc cât mai sus. Festivitatea de premiere a avut loc, la fel şi ca si cea de deschidere, la Sala Ateneu a Filarmonicii Mihail Jora din Bacău. Decernarea premiilor a venit cu multe emoţii, aplauze şi felicitări pentru olimpicii din toate colţurile ţării. “Am impresia ca e o decernare a premiilor Oscar ale Geografiei” a tinut sa mentioneze Steluţa Dan, Inspector Scolar General M.E.N, una din gazdele premierii .  Anul acesta, media  pe ţară a Olimpiadei de Geografie este de 77,9%, aceasta crescând de la an la an.

S-au oferit premii pentru fiecare categorie, începând cu elevii care au avut cele mai multe participări, urmate apoi de cei de la clasa a VIII-a până la clasa a XII-a, urmand ca apoi sa aflam si rezultatele la proba de baraj, pentru faza internaţională care va avea loc în Polonia.

Mai jos aveti rezultatele finale cat si fotografiile de la festivitatea de premiere:

Clasa a VIII-a
– Locul I – Talpalariu Iulia-Georgiana (Scoala “Miron Costin” Suceava)
– Locul II – Hamod Omar (Scoala “N. Labis” Bucuresti)
– Locul III – Funaru Valentin (C.N. “Gh. A. Codeanu” Barlad

 

Clasa a IX-a
– Locul I – Calisevici Maria-Sabina (Colegiul Militar “Stefan cel Mare” Campulung Moldovenesc)
– Locul II – Radu Artion (Liceul “Jean Monnet” Bucuresti)
– Locul III – Dascalu Alexandru (C.N “Mihai Viteazul” Bucuresti)

 

Clasa a X-a
– Locul I – Toma Ioan Adrian (C.N “Unirea” Focsani)
– Locul II – Popa Adrian (C.N. “Sfantul Sava” Bucuresti)
– Locul III – Pricochi Cosmin Stefan (C.N. “Rosca Codreanu” Barlad)

 

Clasa a XI-a
– Locul I – Talpau Steluta (C.N. “Mihail Kogalniceanu” Galati)
– Locul II – Irimia Ioana Codruta  (C.N. “Ion Minulescu” Slatina)
– Locul III – Sortan Sonia Adelina (C.N. “Decebal” Deva)

 

Clasa a XII-a
– Locul I – Albulescu Andra Cosmina (C.N. “Costache Negri” Galati)
– Locul II – Popescu Catalin Teodor (Seminarul Teologic Liceal Ortodox “Mitropolitul Dosoftei” Suceava)
– Locul III – Manea Cosmina Andreea (C.N. “Ion C Bratianu”Pitesti)

Lista cu rezultatele complete o puteti gasi  A I C I

 

Reporter: Sebi ROMAN
Foto: Ionut UNGURU

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: Free WordPress Themes | Thanks to WordPress news theme, WordPress magazine theme and Premium WordPress Themes
FIB
Certificat Web